ŞİİR YAZMA SANATI


Bazı tanıdık çocuklar ve gençler bana gelirler "Hocam, ben de şiir yazmak istiyorum. Şiir yazabilmem için neler yapmam gerekir?" gibi sorular sorarlar. Ben de onlara neler yapmaları gerektiğini anlatmaya çalışırım ve şöyle derim:
1 - Yanınızda her zaman için bir tükenmez kalem ve bir cep defteri bulundurun.
2 - Duygularınızın yoğun olduğu zamanlar olacaktır. Duygularınız yoğun olduğu zaman, içinizden yüreğinizin sesi gelecektir. Yüreğinizin sesi ne diyorsa, sarılın kaleme ve yanınızda bulundurduğunuz cep defterine not edin. Aklınızın duygularınızı bastırdığı zaman da yazdıklarınızı yeniden gözden geçirin, sözün ritmini yakalamaya çalışın. Bunları yaparsanız, şiir yazma yeteneğiniz gelişecektir.
3 - Kitaplığınızda her zaman için Türkçe Sözlük ve İmlâ Kılavuzu bulunsun. Vaktinizin çoğunu Türkçe Sözlüğe ayırın ve anlamını bilmediğiniz sözcüklerin anlamını öğrenin. İmlâ Kılavuzunu ne kadar çok okursanız, o kadar az imlâ hatası yaparsınız.
4 - Homeros'tan Yunus Emre'ye, Pir Sultan Abdal'dan Karacaoğlan'a, Dadaloğlu'ndan Âşık Veysel'e, Nazım Hikmet Ran'dan günümüz şairlerine kadar her şairin şiirlerini okumaya çalışın.
5 - Sadece serbest vezine takılıp kalmayın. Bütün vezin türlerini deneyin.
6 - Konularınızı seçerken çok dikkali olun. Doğa sevgisi, anne sevgisi, Tanrı sevgisi, vatan sevgisi ve aşk için yazılmış şiirler daha kalıcıdır. Bir erkekseniz sevdiğiniz kız veya kadın için, bir kız veya kadınsanız sevdiğiniz erkek için şiir yazmayı deneyin.
7 - Türkçemize yabancı dillerden giren sözcükleri, mecbur kalmadıkça kesinlikle kullanmayın. Ağdalı sözlerden kaçının; sözünüz akıcı ve duru olsun. Halkın konuştuğu dili kullanın ki, halk ne demek istediğinizi anlasın. "Şiir bu kadar basit midir ki, halkın konuştuğu dili niye kullanayım?" diye düşünüyorsanız:

"Her kahvede, bozahanede şair geçinirsin ey Karacaoğlan!
Yüzün ak iken, türkü kongal değil mi çün zade-i gurgur?"

diyen Tokatlı Ebubekir Kâni'nin durumuna düşersiniz. Ya da:

"Öksüz âşık, deyişleri aseldir,
Karac'oğlan ise eski meseldir.
Ezgisi çağrılır, keyfe keseldir,
Biz şair saymayız öyle ozanı!"

diyen Âşık Ömer'in durumuna düşersiniz. Karacaoğlan'ı ve şiirlerini unutmadık, ama, Tokatlı Ebubekir Kâni ile Âşık Ömer'i çoğumuz bilmez.
ŞİİR YAZMA SANATI başlığı ile bildiklerimi size 7 madde ile anlatmaya çalıştım. Bunlar kural değil, benim naciz önerilerimdir. Yazdıklarım 37 yıllık bir tecrübenin ürünüdür.

Zeki Çalar

16 Temmuz 2006

Hiç yorum yok:

BU SİTEDE YAYINLANAN ŞİİRLERİN TELİF HAKKI ZEKİ ÇALAR'A AİTTİR.


POPÜLER YAYINLAR


DOST SİTELER

Gitmek istediğiniz sitenin logosuna tıklayınız.Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı